RUP

Informácie o rámcovom učebnom pláne

Rámcový učebný plán

Od školského roka 2003/2004 na našom gymnáziu vyučujeme podľa rámcového učebného plánu v 4-ročnom, 5 - ročnom i 8-ročnom štúdiu, ktorý odsúhlasila pedagogická rada i rada školy. Vo väčšine predmetov sa učivo dané osnovami preberie v 1. až 3.(7. resp. 4.) ročníku, čím sa vytvorí dostatočný priestor na možnosť výberu predmetov v maturitnom ročníku. Jeho cieľom je umožniť výraznejšiu vnútornú diferenciáciu štúdia, väčšiu voliteľnosť učebných predmetov žiakmi, lepšie a efektívnejšie zabezpečiť štúdium podľa záujmov a potrieb žiakov, najmä z hľadiska ich prípravy na štúdium na vysokých školách a na maturitné skúšky.

Predmety maturitnej skúšky sú: slovenský jazyk a literatúra, cudzí jazyk na úrovni B2 (resp. C1 u bilingválnych študentov) a ďalšie dva voliteľné predmety (prípadne piaty alebo šiesty dobrovoľný maturitný predmet). Tretí maturitný predmet môže byť volený len z predmetov, v ktorých mal študent súčet týždenných hodinových dotácií počas celého štúdia na gymy najmenej 6 hodín. Štvrtý predmet si môžu zvoliť akýkoľvek vyučovací predmet, pričom nie je obmedzená hodinová dotácia, ale musí byť v zozname maturitných predmetov a musí byť v Školskom vzdelávacom programe školy. Druhý cudzí jazyk, ktorý si študent môže zvoliť len ako 4. maturitný predmet alebo ako dobrovoľný maturitný predmet má len ústnu formu internej časti na úrovni B1 alebo B2!

Koncepcia rámcového učebného plánu

1. V maturitnom ročníku sú povinné predmety rozsahu 12 hodín:

2. Žiak je povinný si zvoliť 18 hod. z voliteľných predmetov.

a/ volí si 3 štvorhodinové voliteľné predmety = 12 hod. z ponuky predmetov

b/  volí si 3 dvojhodinové voliteľné predmety (semináre) = 6 hod. z ponuky seminárov a cvičení

3. Žiak si môže vybrať len 1 dvojhodinovku z daného predmetu (výnimku tvorí predmet matematika v bilingválnom štúdiu).

4. Žiak si z jedného predmetu môže zvoliť najviac 7 hodín (výnimku tvorí predmet matematika v bilingválnom štúdiu).

5. Prihláška na voliteľné  predmety do: 31. marca!!!

Prezentácia k RUP je k dispozícii na tomto odkaze.

Zoznam voliteľných predmetov na šk. rok 2018/2019 a ich ponukové listy (kliknutím na predmet zobrazíte)

4 - hodinové predmety

2 - hodinové predmety

dejepis