• Výlet do Moskvy

    Na začiatku tohto školského roka naša škola dostala ponuku participovať na kultúrno-vzdelávacom projekte "Spoznaj Rusko", ktorý organizuje Ministerstvo kultúry Ruskej federácie spolu s Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky. Navrhovaný program exkurzie vyzeral veľmi zaujímavo, podmienky boli prijateľné a zároveň vzhľadom na veľký záujem študentov o výlet sa škola rozhodla akceptovať túto ponuku. Z našej školy sa mohlo do projektu zapojiť celkom 20 detí, a to študenti 2.A a 3.A triedy, ktorí sa učia ruštinu. Návšteva Moskvy, spoznanie kultúry a tradícií Ruska a možnosť to všetko vidieť na vlastné oči sa stali skutočným darom pre študentov našej školy.

    Následne po akceptovaní ponuky, sme začali s prípravami dlho očakávaného výletu. V prvom rade to boli pasy, letenky a víza. Všetci boli plní nádejí a očakávaní, až napokon nadišiel ten deň, 23. október. V ten deň sme odleteli do Moskvy a spolu s nami na palube lietadla aj skupina študentov z gymnázia Vráble. O dve a pol hodiny naše lietadlo pristálo na letisku „Vnukovo“. Moskva nás privítala daždivým a nie veľmi priaznivým počasím, ale to nám vôbec náladu nepokazilo. Na letisku nás čakali organizátori výletu, ktorí nám vo všetkom pomohli a vyprevadili nás do samotného hotela „Izmailovo Gamma“. Napriek tomu, že sme boli trochu unavení z cesty, plní očakávaní sme sa tešili na nový deň. Podľa programu nás čakala pomerne bohatá prehliadka mesta Moskva.

    Po tom, čo sme sa zoznámili s našou sprievodkyňou, sme vyrazili rovno za novými zážitkami. Počas cesty naša sprievodkyňa Raisa Petrovna veľmi zaujímavo rozprávala o histórii a slávnych ľuďoch, o krásnych pamiatkach tohto nádherného mesta. Prvú zastávku sme urobili na Vorobjových horách, z ktorých je krásny výhľad na celé hlavné mesto. Ďalšou zastávkou bola budova Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova, ktorá je symbolom ruského vzdelania. Všetkých nás uchvátila a urobila na nás obrovský dojem. Prehliadka trvala 4 hodiny počas ktorej sme všetci veľmi vyhladli. Po chutnom obede sme pokračovali v poznávaní Moskvy, kráčajúc cez areál Kremľa a Červeného námestia. Musím povedať, že každý bol nadšený tým, čo videl. Bola to pastva pre oči. Cár - puška, Cár - kolokol, osvetlený GUM, chrám Vasilija Blaženého a iné. Ťažko to všetko opísať slovami, neuveriteľná krása!

    Aj ďalší deň nám priniesol veľa pozitívnych emócií, pretože naša skupina absolvovala prehliadku múzea A.P.  Chechova „Melichovo“, ktoré sa nachádza 80 km od Moskvy. Na tomto mieste žil a pracoval  klasik svetovej literatúry, spisovateľ, prozaik, dramaturg a lekár z povolania. Počas exkurzie žiaci pozorne počúvali zaujímavé a pozoruhodné rozprávanie našej sprievodkyne o živote tohto človeka. Neskôr sme sa prešli po parku, aleji lásky a na záver sme si tam aj niečo pekné zaželali. Pevne veríme, že sa naše želania aj naplnia.

    Po obede sme pokračovali v exkurzii do Moskvy, do múzea L.N. Tolstého v Chamovnikách. Pekný a útulný dom, nádherný park, no proste oáza pokoja a ticha v centre Moskvy. Sprievodca nám predstavil všetkých členov rodiny Tolstého, spôsob ich života a zároveň nás previedol po všetkých izbách. Deti sa oboznámili s predmetmi každodenného života tej doby a veľa z toho, čo videli, bolo pre nich obdivuhodné. Vypočuli sme si valčík, ktorý zložil L. N. Tolstoj a hlas zaznamenaný pomocou fonografu, ktorý daroval sám Edison k 80. výročiu spisovateľa. Všetci žiaci si túto exkurziu  vychutnali. Unavení, ale spokojní, plní pocitov radosti a vďačnosti súčasne, sme sa vrátili do hotela.

    Náš výlet sa pomaličky chýlil ku koncu. Nasledovala ešte návšteva Tretiakovskej galérie – jednej z najkrajších pamiatok hlavného mesta a následný odchod domov. Galéria a krása majstrovských diel v nás vyvolala obrovský dojem. Je to určite miesto, ktoré by mal navštíviť každý, kto sa raz vyberie do Moskvy. Na záver sme sa rozlúčili s našou skvelou a úžasnou sprievodkyňou Raisou Petrovnou a odchádzali sme domov dúfajúc, že sa ešte vrátime do tohto čarovného mesta. Počas dní strávených v Moskve, sme všetci načerpali veľa pozitívnych a radostných emócií a milé spomienky na cestu budú dlho zohrievať naše srdcia. Aká škoda, že čas tak rýchlo letí. Moskva, budeš nám chýbať. Dovidenia, hlavné mesto! Čoskoro sa uvidíme!

    Touto cestou by som chcela vyjadriť veľké poďakovanie všetkým organizátorom tohto skvelé výletu v rámci kultúrno-vzdelávacieho projektu „Spoznaj Rusko“, za príležitosť navštíviť Rusko a vidieť jeho krásne hlavné mesto Moskvu.

    Ďakujeme veľmi pekne! Mgr. N. Šípošová

     

    V utorok 23. októbra sa stretla parta ôsmich úžasnýc hľudí z triedy 2.A. Začalo to spoločnou cestou autobusom na letisko Milana Rastislava Štefánika. Už v autobuse sme vedeli, že to bude super výlet. Cestu lietadlom sme všetci zvládli, niektorí aj s veľkým stresom. Pristáli sme na letisku v Moskve, kde sme sa stretli s druhou školou z Vráblov. Nasadli sme do autobusu, ktorý nás odviezol na hotel. Keďže sme na hotel priši o 1 ráno, tak sme ihneď zaľahli do postelí, ktoré boli dosť pohodlné. V stredu ráno sme sa zobudili a čakali nás vynikajúce raňajky v hotely. Potom sme sa vybrali autobusom na prehliadku Moskvy. Ako prvé sme videli Moskovskú univerzitu M.B. Lomonosova. Je to obrovská univerzita. Ako ďalšie sme videli most a pamätník, ktorý bol postavený na pamiatku vojakom. Na obed sme išli do reštaurácie, ktorá sa nachádzala v galérii. Po chutnom obede sme sa vybrali do Kremľu a na Červené námestie. V Kremli sme sa pristavili pri obrovskom zvone. Prechádzali sme i okolo sídla prezidenta. Keď sme konečne prišli na Červené námestie boli sme ohúrený. Každý z nás sa vyfotil s chrámom Vasilija Blaženeho. Už z ďaleka sme videli rozsvietený GUM, do ktorého sa nám bohužiaľ nepodarilo dostať. Po rozchode na Červenom námestí sme sa presunuli do hotela na večeru. Po nej sme sa vybrali do neďalekého nákupného centra. Vo štvrtok ráno sme sa skoro ráno vybrali na dlhý výlet. Po niekoľkých hodinách v autobuse sme konečne prišli do cieľa, čiže múzea Antona Pavloviča Čechova ruského spisovateľa, dramaturga, ale aj lekára. Poobede sme sa vydali do druhého múzea. Tentokrát to bolo múzem ďalšieho známeho ruského spisovateľa L. V. Tolsteho. Po krásnej prehliadke tohto múzea sme šli cez večernú Moskvu do hotela. Posledný deň sme si ešte vychutnali tie slávne hotelové raňajky a pobrali sa do Tretiakovskej galérie. V tejto galérii sa nachádzalo veľa obrazov od známych ruských autorov.

    Po prehliadke sme stihli ešte krátky obed a poponáhľali sme sa na letisko. Bolo nám veľmi ľúto, že sme nemohli ešte 2-3 dni pobudnúť dlhšie.

    Späť do Bratislavy sme prileteli o 18:40 nášho času. Všetci sme to zvládli na výbornú. Myslím si, že všetkým nám to bude chýbať, ale aj napriek tomu sme šťastní, že sme tam mohli byť a zažiť to.

    A za toto všetko patrí jedno veľké Ďakujeme Pani profesorke Šípošovej.

    Náš výlet ,,na skok do Moskvy“, ako sme si ho nazvali my, študenti, sa začal 23.10., keď sme plní očakávaní nastúpili do autobusu smer Bratislava – letisko. Odlietali sme navečer a aj krátky, 2,5-hodinový let sa nám zdal veľmi dlhý, lebo sme sa neskutočne tešili, že prvýkrát uvidíme Moskvu, to mesto, o ktorom sme sa skoro 3 roky len učili a videli ho na stránkach učebnice.

    Prilietali sme na letisko Vnukovo, kde nás čakala naša sprievodkyňa. Dokopy nás bolo 43 študentov, 20 z našej školy a 23 z Gymnázia vo Vrábloch. Autobus nás z letiska odviezol na krásny, 3-hviezdičkový hotel, kde sme hneď išli spať, lebo sme boli unavení z cesty.

    Ráno nás čakali kráľovské raňajky v podobe švédskych stolov a hneď po nich sme vyrazili objavovať zákutia Moskvy. Cestou autobusom nám pani sprievodkyňa hovorila o rôznych budovách a miestach. Prvou časťou programu bola Lomonosova univerzita, ktorú sme obdivovali. Je to jedna nádherná veľká budova, ktorú len tak neprehliadnete a študovať tam je sen každého z nás. Potom sme mali obed, kde nám pripravili typické ruské jedlo -  boršč. Po obede sme si prezreli Kremeľ a Červené námestie, ktoré má svoje čaro. Naozaj je to tak, ako sa vraví, Kremeľ a Červené námestie má pravo byť symbolom Moskvy. Panovala tam neopísateľná atmosféra, hlavne keď začali po celom námestí zvoniť zvony. Potom sme sa dopravili naspäť do hotela, spokojní s vydareným dňom. Jedinou nevýhodou bol dážď.

    Druhý deň sme sa znova na raňajkovali a hurá pozrtieť do múzeí dvoch významných ľudí- Čechova a Tolstého. Múzeá boli pekné, bolo zaujímave dozvedieť sa o tom, ako slávny spisovatelia žili a kráčať tam, kde kedysi kráčali oni. Mali sme skvelé sprievodkyne, ktoré nám toho veľa povedali. Večer sme išli pozrieť do obchodov nejaké tie suveníry a darčeky, veď čo by to bolo prísť domov bez nich, no nie?

    Nasledujúcim dňom bol deň odletu. Pred tým sme však ešte stihli vidieť Tretiakovskú galériu a obrazy slávnych umelcov v nej. Taktiež sme pochodili aj Obchodnú ulicu, kde sme si pokupovali zvyšné darčeky a mali sme tu aj obed. Zistili sme, že v Rusku majú veľmi radi boršč, krabie tyčinky a mleté mäso, lebo sme to skoro stále mali na pripravovali na jedenie. Bolo zaujímavé spoznať aj ich kuchyňu.

    Náš odlet domov bol o 17.00 hod. Moskva bola krásna a užili sme si ju, ale každý sa už tešil domov za rodinou a dospať nedospané. Teraz sme sa vrátili do školskej reality, ale myslím že náš výlet ,,na skok do Moskvy“ ostane v našej pamäti a srdci navždy.

    Taktiež ďakujme našej pani profesorke Šípošovej, že to pre nás zorganizovala a vydržala to s nami. Ďakujeme! 

  • Jesenná kvapka krvi

    Už o necelé dva týždne sa študenti stredných škôl, dobrovoľní hasiči, zamestnanci Trenčianskeho samosprávneho kraja a jeho organizácií či široká verejnosť spoja pre dobrú vec. Na pôde Trenčianskej župy a v troch nemocniciach v jej správe sa o niekoľko dní uskutoční spoločný odber krvi.

    Vzácnu červenú tekutinu môžu dobrovoľníci darovať v utorok 20. novembra 2018 v čase od 8.00 h do 10.00 h na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja v priestoroch banketovej miestnosti na 2. poschodí. V rovnaký deň, no už od 7.00 h, budú na odber krvi pripravení aj v považskobystrickej, bojnickej a myjavskej nemocnici. „Spoločne s občanmi kraja sme počas siedmich hromadných odberov krvi darovali približne 160 litrov krvi. Vďaka druhému tohtoročnému odberu vzácnej tekutiny môžeme toto číslo ešte navýšiť. Pozývam preto všetkých, ktorí môžu a hlavne chcú darovať krv a vykonať tak dobrý skutok, aby sa zúčastnili Jesennej kvapky krvi Trenčianskej župy,“ vyzval predseda TSK Jaroslav Baška, ktorý sa ôsmeho hromadného odberu krvi opäť osobne zúčastní.

    Ak máte záujem pomôcť zachrániť život a zúčastniť sa Jesennej kvapky krvi Trenčianskej župy, svoju účasť môžete nahlasovať na e-mailovej adrese matej.planek@tsk.sk alebo na tel. č. 0901 918 137.

    Rozhodli ste sa darovať krv, ale neviete, či ste vhodným darcom?

    Vhodný kandidát na darovanie krvi musí mať vek od 18 do 60 rokov, pravidelným darcom je povolené darovanie krvi až do svojich 65 rokov. V prípade mužov musí od posledného odberu uplynúť doba 3 mesiacov, u žien sú to až 4 mesiace. Dôležitá je aj minimálna telesná hmotnosť osoby, ktorá je stanovená na 50 kg. Podrobnejšie podmienky darcovstva nájdete na webovom sídle Národnej transfúznej služby, s ktorou TSK spolupracuje pri odberoch červenej tekutiny už od roku 2014.

    Darovanie krvi nie je bolestivé, preto z neho netreba mať žiadne obavy. Dôležité je prísť na odber oddýchnutý, ľahko najedený a s dostatkom vypitých tekutín. Večer pred darovaním sa neodporúča konzumovať alkohol a jedlá so zvýšeným obsahom tuku. Každý darca má pred odberom krvi povinnosť priamo na mieste sa zaregistrovať a vyplniť dotazník darcu krvi. Vzorku krvi darcovi odoberie lekár tesne pred samotným darovaním a následne zhodnotí, či je osoba vhodným darcom. Odber krvi trvá približne 5 až 10 minút, pričom pacientovi sa zvyčajne odoberie 400 až 450 ml krvi. Po darovaní krvi je dôležité doplniť tekutiny, občerstviť sa a mať pokojný režim.

  • Deň otvorených dverí GYMY

    Deň otvorených dverí GYMY

    Chceš byť žiakom GyMy? Chceš sa na vlastné oči a uši presvedčiť, ako to tu vyzerá? Chceš vidieť svojich budúcich spolužiakov, učiteľov, triedy, labáky a iné vychytávky? Ak si aspoň na jednu otázku odpovedal "áno!!!", tak zbystri pozornosť: 7. novembra 2018 toto všetko môžeš premeniť na realitu. Máme totiž tradičný Deň otvorených dverí. Pekne Ťa privítame, všetko Ti ukážeme, na všetko Ti odpovieme. A budeš náš! :) Tešíme sa na Teba!

  • Halloween

    Halloween

    Súčasťou prvého ročníka štúdia v bilingválnom gymnáziu je aj zoznamovanie sa s americkými tradíciami ako sú Halloween alebo Deň vďakyvzdania. Naši bilingválni prváci 24.októbra oslávili ten prvý - Halloween. Síce trochu skôr, keďže oficiálne sa oslavuje až 30.októbra, ale o to srdečnejšie. Svoju nekonečnú kreativitu ukázali pri tvorení masiek, ako môžete vidieť v našej fotogalérii. Pri tradičnom ´trick or treat´ si vystrašili kopec sladkostí, ktoré potom s domácimi muffinmi, brownies, dyňovými koláčikmi od Matta a ďalšími dobrotami s chuťou zjedli. Nezaostali ani vo vyrezávaní dýň a ich strašidelné tváre môžete vidieť vystavené v ich triede. 

  • Princípy newspeaku

    Princípy newspeaku

    Študenti bilingválnych tried v utorok, 22. októbra, v bratislavskom Štúdiu 12 zažili netradičné divadelné predstavenie, na ktorom sa oboznámili s jedným z najvýznamnejších diel anglickej povojnovej literatúry – 1984. Témou knihy s netradičným názvom, ktorej autorom je George Orwell, je katastrofická fiktívna budúcnosť inšpirovaná vtedajším totalitným režimom so Stalinom na čele.

    Predstavenie s názvom Princípy newspeaku v réžii Rastislava Balleka však nebolo zamerané na dej knihy. Namiesto toho sa sústredilo na jej ‘odbornejšiu’ časť, ktorá je v knihe uverejnená ako dodatok práve pod názvom Princípy newspeaku. Newspeak je umelý jazyk navrhnutý totalitnou vládou s cieľom obmedziť schopnosť ľudí rozmýšľať.

    Po vstupe do divadelnej sály boli diváci možno mierne zaskočení pokynom: “Nesadajte si do hľadiska, nie je tam pre všetkých dosť miesta. Aj tak sa budete počas predstavenia premiestňovať.” Nedá sa teda hovoriť o divadelnej sále v tradičnom zmysle slova – príhodnejšie je označenie divadelný priestor. Ten tvorilo niečo ako veľký kontajner s reproduktormi po obvode a televíznou obrazovkou na jednej zo stien. Väčšina divákov v očakávaní sledovala sled zdanlivo náhodných slov na obrazovke – bolo v nich však možné badať prvky propagandy. Kto sa prešiel poza kontajner, všimol si, že jeho zadná stena je otvorená. Kontajner bola v skutočnosti izba s lesklými bielymi stenami, z ktorej Róbert Roth prednášal úryvky z Princípov newspeaku. Tie sprevádzal názornými a veľavravnými gestami. Jeho monológ, ktorý bolo počuť v celom divadelnom priestore, bol prerývaný rušivými zvukmi. Neskôr sa nevedno odkiaľ objavila Dominika Kavaschová, ktorá znudeným hlasom čítala heslá na televíznej obrazovke, čo pripomínalo proces indoktrinácie.

    Princípy newspeaku študentom predstavili niektoré zo základných prvkov diela 1984. Takisto ich však donútili zamyslieť sa nad možnými následkami totalitných režimov – či už sa jedná o pravé totalitné režimy, alebo o tie ľavé.

  • Múzeum holokaustu v Seredi

    Múzeum holokaustu v Seredi

    V utorok, 16. októbra, navštívili študenti nášho gymnázia Múzeum holokaustu v Seredi. Prehliadku začali prednáškou, ktorá im priblížila pokusy o útek z koncentračných táborov – dozvedeli sa, že len malé množstvo z nich bolo úspešných. Zároveň mali študenti možnosť pozrieť si záznamy výpovedí tých, ktorí koncentračné tábory prežili.

    Samotná expozícia bola umiestnená v priestoroch bývalého pracovného tábora v Seredi. Priblížila návštevníkom okolnosti dejín druhej svetovej vojny, o ktorých sa veľmi často nehovorí, no nemali by sme na ne zabúdať. Pri pohľade na propagandistické dokumenty Slovenského štátu či zábery stoviek ľudí násilím odvážaných z nášho územia v múzeu panovala ponurá atmosféra. S tým súviselo aj posolstvo sprievodkyne, ktorá študentom prízvukovala, že holokaust, to nie je len Osvienčim. Išlo o neuveriteľne zložitý proces, ktorý bol umožnený, okrem iných skutočností, tichým súhlasom či dokonca podporou zo strany bežných obyvateľov zainteresovaných krajín – čiže aj Slovenského štátu. Zároveň by sme však nemali zabúdať na tých, ktorí si aj pri konfrontácii s hrôzami vojny zachovali ľudskosť a ani za cenu vlastného života neváhali pomôcť prenasledovaným židovským spoluobčanom.

  • Riaditeľské voľno 29.10.2018

    Riaditeľské voľno 29.10.2018

    Riaditeľka školy udeľuje na deň 29.10.2018 všetkým žiakom školy riaditeľské voľno. V tento deň nebude prebiehať výučba a žiaci zostávajú doma. Oficiálne vyjadrenie Ing. Havlíkovej - riaditeľky školy.

  • Exkurzia "malého" GyMy do Bojníc

    Exkurzia "malého" GyMy do Bojníc

    Dňa 11.10 2018 sa triedy príma, tercia a kvarta zúčastnili exkurzie. Navštívili Hornonitriansky banský skanzen, kde  mohli na vlastné oči vidieť a osobne si vyskúšať cestu, ktorou baníci každodenne fárali do útrob zeme za prácou plnou nebezpečenstiev a nástrah. Po viac ako dvoch hodinách strávených v podzemí žiakom dobre padla prechádzka slnečnými Bojnicami.

  • Bienále animácií Bratislava

    Bienále animácií Bratislava

    10. októbra sa naši prímani zúčastnili projekcie animovaných filmov v rámci programu Bienále animácií Bratislava. Animované etudy našich prímanov vznikli vznikli v rámci animačnej dielne improvizovaného štúdia po projekcii animovaných filmov v DK Samka Dudíka na Myjave.

  • Astrofilm Piešťany

    Astrofilm Piešťany

    V dňoch 10. a 11.októbra 2018 sa 20 záujemcov o fyziku zúčastnilo podujatia Astrofilm Piešťany 2018. Prvý deň sme si pozreli vystúpenie Michala Figuru, ktorý predviedol v hodinovom bloku jednoduché fyzikálne pokusy z bežného života.  Ďalší deň sme sa zúčastnili zaujímavej prednášky RNDr.Jiřího Grygara o bezpilotných kozmických letoch a s tým spojených najnovších poznatkoch o vesmíre a zaspomínali sme si na Okná vesmíru dokorán...

  • Jesenná kvapka krvi

    Jesenná kvapka krvi

    Pomáhať si navzájom je ľudské. Aj týmto heslom sa riadi Trenčiansky samosprávny kraj (TSK), ktorý koncom novembra 2018 dá všetkým pravidelným darcom krvi i prípadným smelým prvodarcom šancu po ôsmykrát v tomto roku darovať krv.

    Od roku 2014 Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) spoločne s Národnou transfúznou službou (NTS) v Trenčíne, považskobystrickou, bojnickou a myjavskou nemocnicou každoročne organizuje odber krvi, určený širokej verejnosti i zamestnancom úradu a okolitých inštitúcií. Za 4 roky prišlo darovať vzácnu tekutinu viac ako 400 darcov, ktorí spoločne prispeli takmer 160 litrami krvi. Trenčianska župa aj naďalej pokračuje v tomto humánnom činne a snaží sa pomáhať. Preto sa v utorok 20. novembra 2018 v čase od 8.00 h do 10.00 h uskutoční na pôde Úradu TSK v poradí ôsmy spoločný odber krvi Trenčianskej župy pod názvom Jesenná kvapka krvi. „Počas všetkých odberov, ktoré sme na župe zorganizovali, prišli pomôcť ľudia rôznych vekových kategórií. Teší ma, že pravidelne počas kvapky krvi stretávam študentov našich stredných škôl, zamestnancov zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, dobrovoľných hasičov či zamestnancov župného úradu. Rád by som touto cestou všetkých pozval na už v poradí ôsme spoločné darovanie krvi,“ uviedol trenčiansky župan Jaroslav Baška.

    Odber krvi na pôde župného úradu už tradične zabezpečia milí a ústretoví zamestnanci Národnej transfúznej služby v Trenčíne. Darcovia, ktorí majú do Trenčína ďalekú cestu, môžu využiť možnosť darovať krv v jednej z troch nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Zamestnanci hematologických oddelení v považskobystrickej, bojnickej i myjavskej nemocnice vás budú očakávať taktiež v utorok 20. novembra 2018 v čase od 7.00 h.

    Darovanie krvi je skutočným „darom života“. Preto ak aj vy máte záujem pomôcť niekomu, kto to v budúcnosti bude potrebovať, môžete svoju účasť nahlásiť na e-mailovej adrese matej.planek@tsk.sk alebo na tel. č. 0901 918 137. Srdečne ďakujeme.

  • Príspevok na RZ a hygienu

    Príspevok na RZ a hygienu

    Vážení rodičia, po odsúhlasení Rodičovskou radou je pre tento školský rok výška príspevku RZ 25€/rodina (t.z. pri viacerých deľoch na našej škole platí rodič tento príspevok len raz!) a výška príspevku na hygienu 5€/žiaka (t.z. platí sa za každé dieťa na škole).

    Príspevky prosím uhrádzajte na účet Rodičovského združenia pri Gymnáziu Myjava, Jablonská 301/5, 90701 Myjava, č. účtu: SK 72 0900 0000 0000 3723 1478 - Slovenská sporiteľňa. Do správy pre prijímateľa uveďte prosím: meno žiaka, trieda, suma a čo platíte (pr.: Alica Bémová, 3.A, 30€, príspevok RZ+hygiena).

    Ďakujeme

  • Myjavských gymnazistov ocenil britský veľvyslanec

    Myjavských gymnazistov ocenil britský veľvyslanec

    V stredu, 19. septembra, sa slávnostnou ceremóniou ukončil program DofE pre účastníkov na bronzovej úrovni. Ocenenia si prevzali aj študenti myjavského gymnázia a teraz je len na nich, či sa uspokoja s bronzom, alebo sa pokúsia získať strieborné, či dokonca zlaté ocenenie Vojvodu z Edinburghu

    Program DofE (Cena Vojvodu z Edinburghu) je rozvojový program, ktorý vedie mladých ľudí k rozširovaniu škály zručností, k budovaniu silnej vôle prostredníctvom športu či k podpore svojho okolia v rámci dobrovoľníctva. V prvom rade je však DofE výzva. Vytýčiť si záväzný cieľ a systematicky na ňom pracovať až do jeho dosiahnutia počas troch až šiestich mesiacov predsa vyžaduje nezanedbateľnú dávku odhodlania.

    Vďaka DofE myjavskí študenti nadobudli nové schopnosti, alebo popracovali na aktivitách, ktorým sa už pred tým venovali. Učili sa napríklad nové jazyky, hrať na hudobné nástroje, venovali sa gymnastike či laboratórnemu výskumu. Zároveň získali mnoho jedinečných skúseností, keď ako dobrovoľníci pomáhali v detských domovoch, odovzdávali svoje skúsenosti kamarátom alebo prispievali k zlepšeniu životného prostredia vo svojom okolí. Čerešničkou na torte pre každého z účastníkov bola dvojdňová dobrodružná expedícia, počas ktorej so spolužiakmi otestovali svoju schopnosť prežiť v prírode.

    Po všetkej tejto snahe, či už v rámci aktivít alebo na dobrodružnej expedícii prišla už len veľká sláva. Nastal deň kedy sa slávnostne odovzdávali bronzové ocenenia medzinárodnej ceny vojvodu z Edimburghu.

    Za všetkých ocenených by som vám rad priblížil svoje dojmy z podujatia. Ešte pred samotným odovzdávaním cien sme sa zastavili v centre Žiliny, ktorú sme využili na obed a vychádzku na Mariánske Námestie.

    Po rozchode sme presunuli do Gbelian kde sa predávanie cien uskutočnilo. Organizátori zvolili ako miesto konania zrekonštruovaný kaštieľ Chateau Gbeľany. Privítali nás tam členovia hudobnej skupiny S hudbou vesmírnou s ich tematickou piesňou “Je nám teplo!” keďže tam bolo 35 stupňov.

    My, žiaci z Gymnázia v Myjave sme mali tú česť, že nám cenu na rozdiel od iných škôl odovzdal sám britský veľvyslanec Andrew Garth. Mali sme možnosť podeliť sa s ním o naše skúsenosti z projektu a ukázať mu, čo sme dokázali. Do diskusie sme sa dostali aj so speváčkou zmienenej skupiny Dominikou Zeleníkovou Morávkovou. Po ceremónii nás čakal slávnostný banket a jedna dôležitá otázka. Odvážime sa pokračovať na striebornú úroveň medzinárodnej ceny?

    Martin Krč a Jakub Taran

  • Úspešná letná biatlonová sezóna žiačky Myjavského gymnázia Barborky Horniakovej.

    Úspešná letná biatlonová sezóna žiačky Myjavského gymnázia Barborky Horniakovej.

    Dňa 9.9.2018 sa vo Vyhniach konalo 1. kolo Majstrovstiev Slovenska v letnom biatlone. Naša žiačka Barborka Horniaková z Myjavského gymnázia sa stala majsterkou Slovenska vo vytrvalostnom preteku so streľbou 1 0 2 0.

    Hneď o týždeň v dňoch 15. a 16. septembra sa konalo druhé kolo Majstrovstiev Slovenska v Predajnej pri Banskej Bystrici. Aj v tomto kole pretekov Majstrovstiev Slovenska sa Barborke mimoriadne darilo. V sobotu v rýchlostných pretekoch vyhrala 1. miesto, v nedeľu po menej vydarenej streľbe v pretekoch s hromadným štartom obsadila 2. miesto.

    Okrem týchto úspechov sa Barborka zúčastnila Majstrovstiev sveta juniorov v biatlone na kolieskových lyžiach v Novom Meste na Morave v dňoch 21. – 26.8 2018. Barborka (ešte v dorasteneckom veku) ako najmladšia účastníčka týchto pretekov v sobotu skončila na 37. mieste v rýchlostnom preteku, v nedeľu v stíhacích pretekoch sa posunula na 29. priečku s najrýchlejším bežeckým časom zo slovenských reprezentantiek.

    Ďakujeme jej za úspešnú reprezentáciu Slovenskej republiky a  nášho mesta Myjava.

  • Rodičovské združenie a Rodičovská rada

    Rodičovské združenie a Rodičovská rada

    20. septembra 2018 sa v jednotlivých triedach o 15.30 hod uskutoční rodičovské združenie. Následne, o 16.30 hod zasadne v riaditeľni školy Rodičovská rada.

  • Ponuka krúžkov na aktuálny školský rok

    Ponuka krúžkov na aktuálny školský rok

    Na tomto odkaze nájdete ponuku krúžkov na tento školský rok. Prihlásiť sa na nich môžete prostredníctvom vzdelávacích poukazov, ktoré vám rozdajú vaši triedni učitelia. Bližšie informácie o náplni a činnosti na krúžkoch nájdete u vedúcich krúžkov.

  • O5 s5 v škole :)

    O5 s5 v škole :)

    Oznamuje sa všetkým, že slávnostné otvorenie školského roka 2018/2019 sa uskutoční dňa 3.9.2018 o 8.15 hod v telocvični školy.

  • Eš Vé Pé 2018

    Eš Vé Pé 2018

    Tretí júnový pondelok bol deň, kedy sme sa lúčili a kývali rodičom plní elánu na cestu za  novými zážitkami. Približne 4 a pol hodinová cesta vlakom bola síce trochu únavná, ale i plná zábavy. Ubytovanie nás čakalo v obci menom Veľký Slávkov neďaleko Popradu. Rozložili sme sa v útulných domčekoch. Na druhý deň sme sa vydali na turistiku. Lanovka nás vyviezla na Skalnaté pleso. Bol tam krásny výhľad, ďalej sme však museli ísť po svojich. Kamenistou cestou sme navštívili niekoľko chát, videli sme krotkú líšku a pokochali sme sa aj vodopádmi. Po trochu osami skomplikovanej turistike sme sa išli zrelaxovať do Aquacity Poprad. Oddýchnutí po obede sme vyrazili do Tricklandie, kde vznikla asi väčšina našich fotiek. 2D obrazy na stenách sa v našich mobiloch a foťákoch premenili na obrázky s nádychom rozprávky. Rušný deň sme zakončili večerou a oddychom na chatách. V štvrtý deň našej dobrodružnej výpravy nám doobeda zostalo dosť času na tvorbu projektov, ktoré nám zadali pani učiteľky. Poobede prišiel čas na prechádzku po Štrbskom plese a tí odvážnejší išli na turistiku na vodopád Skok. Prechádzku i turistiku sme si užili aj vďaka krásnemu počasiu. Cestou naspäť sme všetci cítili stres, únavu a hlad kvôli komplikáciám na  električkovej trati. Po tri-krát dlhšej ceste boli večera a gauč vykúpením. Posledný večer sme sa veľa smiali, veľa sme jedli a jednoducho sme si to užívali. V piatok doobeda sme prezentovali projekty na ktorých sme tak usilovne pracovali, riešili sme posledný kvíz a udeľovali sa hodnotenia a sladké odmeny. Potom sme už nasadli na vlak.

    Ako sa všetky výlety končia, tak sa skončil aj ten náš. Bol to veľký zážitok a odnášame si veľa spomienok.  Škoda, že my, žiaci kvarty, už viac nepôjdeme! Ale užili sme si veľa krásnych chvíľ na ktoré nikdy nezabudneme. J  

    Jakub Taran a  Sabina Stančíková

  • Spolupráca s univerzitami

    Spolupráca s univerzitami

    Naša škola nadviazala spoluprácu v oblasti fyziky so štyrmi univerzitami na Slovensku - UK Bratislava, UPJŠ Košice, Žilinská univerzita, TU Zvolen. Cieľom tejto spolupráce je podporiť prírodovedné vzdelávanie, zvýšiť popularitu fyziky a v neposlednom rade uľahčiť a zefektívniť prácu učiteľa.
    Prvým krokom spolupráce bolo testovanie študentov 2.B triedy. Testovanie prebehlo anonymne. Študenti odpovedali na kvalitatívne úlohy  z bežného života a umiestnili sa nad celoslovenským priemerom.

  • Začali sa expedície DofE

    Začali sa expedície DofE

    Školský rok sa blíži ku koncu a s ním pomaličky aj druhý ročník DofE (Ceny vojvodu z Edinburghu) - program, do ktorého sa mohli študenti gymnázia zapojiť i v školskom roku 2017/2018. V tomto roku sme si plnili svoje ciele a vytrvalo sme na nich pracovali, či už to bol rozvoj talentu, dobrovoľníctvo alebo športové aktivity. Na úplné dokončenie a úspešné absolvovanie sme však ešte museli splniť jednu misiu – a tou je expedícia.

    V dňoch 28.-29.5. sa bronzoví dofáci vydali na dvojdňovú cvičnú expedíciu (Myjava – Poľana – Javorina – Stará Turá), kde si museli sami pripraviť teplé jedlo, prespať noc v stane a hlavne pomáhať si v skupine a užívať prítomnosť iných ľudí bez elektroniky a spoliehať len na seba a svoju vlastnú orientáciu na mape.

    Prvý deň sme šli s nimi aj my, strieborní dofáci, no nás ešte čakala jedna noc. Preto sme sa ráno rozlúčili s kamarátmi,  zbalili spacáky a stany, vyložili 18-20kg batohy na plecia a pokračovali na Jelenec a k susedom Čechom cez Vápenky do Novej Lhoty, kde sme strávili druhú noc. Posledný tretí deň sme sa  už len svižným tempom presunuli do Javorníka a odtiaľ unavení, no pritom naplnení energiou z hôr, sme sa vrátili späť domov na Myjavu. Cvičnú expedíciu s nami absolvovali aj školitelia a hodnotitelia expedícií Peter Varsík, Jaroslav Durec, Dana Ivančová a Lenka Lišková.

     

    V dňoch 3.-5.6. nás strieborňákov čakala už kvalifikačná expedícia v Považskom Inovci. Dostali sme inštrukcie o trase, mapu a buzolu a vyrazili sme do úplne neznámeho terénu. Našich 50 kilometrov sme začali v Piešťanoch, odkiaľ sme šli cez Moravany nad Váhom až pod vrch Marhát, kde sme strávili v stanoch prvú noc.  V noci nás tam prišlo navštíviť aj stádo muflónov, takže sme neboli úplne sami. Ráno sme vybehli na Marhát (dobre, nebolo to až tak rýchlo, haha), na vrchole sme sa pofotili a pokračovali celý deň až kým sme prišli k prameňu Zľavy, kde sme strávili druhú noc. So svalovicou sme sa tretí deň ráno  ponáhľali do Kálnice, kde bol záver našej kvalifikačnej expedície.

    Zhrnula som to celkom rýchlo, no niekedy nám prišlo, že ten výstup na kopce trvá celú večnosť a hovorili sme si, prečo sme neostali doma a nadávali, že nikam už nepôjdeme. No na konci týchto expedícií sme si povedali, že vlastne ani nechceme ísť domov, naplno sme si to užili (aj s alergiou :-D, zlatým streptokokom či boľavými končatinami) a kľudne by sme to zopakovali celé ešte raz. Počas celej výpravy nám vyšlo nádherné slnečné počasie a odniesli sme si odtiaľ veľa skúseností a hlavne veľa pozitívnej energie a zistili, že na krásny výlet nám stačí len spacák, dobrí priatelia a úsmev. Bronzových dofákov kvalifikačná expedícia ešte len čaká na konci júna, tak držíme palce!

    Michaela Majdlenová, 4.B

strana:

Novinky

Kontakt

  • Gymnázium, Jablonská 301/5, 907 01 Myjava
    Jablonská 301/5, 907 01 Myjava
  • 034/6213461 - sekretariát
    0915 699 479 - riaditeľka
    034/6213462 - školská jedáleň

Fotogaléria