V dňoch 1.- 8. 10. 2016 sa študenti gymnázia (H.Viskupová, P. Jurenková, B. Jamrišková, K. Bortelová, R. Mozolák a D. Macúch spoločne s Mgr. Salibovou a Mgr. Mockovčiakovou ) zúčastnili v poradí 2. mobility v rámci projektu ERASMUS +, v Kodani, do ktorého sú tiež zapojení študenti Dánska, Fínska, Kréty a Sicílie. Cieľom projektu je tvorba a prezentácia podnikateľského plánu, ktorý naši študenti opäť veľmi úspešne zvládli. O tom, ako celý pobyt prebiehal, si prečítajte v článku P. Jurenkovej, študentky bilingválnej 2.B triedy:
Po niekoľkomesačnom zhone a čakaní konečne nastal ten deň...deň nášho odchodu. Pocit rannej únavy a nervozity postupne vystriedali radosť a šťastie. Tranzit sršal dobrou náladou. Prvým medzníkom nášho dánskeho dobrodružstva bola Budapešť, v ktorej sme navštívili miesta ako Parlament, Citadela a pošťastilo sa nám vidieť aj výmenu čestnej stráže. O piatej hodine večernej bez problémov vzlietlo lietadlo, ktorým sme sa dostali do vysnívanej Kodane. Na letisku nás už čakali naše hosťovské rodiny s transparentmi v rukách...Nedeľu každý strávil vo svojej novej rodine.
Úvod týždňa prebehol nad naše očakávania. Ráno nás „domáci“ previedli po škole GLADSAXE GYMNAZIUM, ktorá je naozaj na vysokej úrovni. Nasledovala prezentácia podnikateľských plánov. I napriek neľahkej fínskej konkurencií, náš projekt výborne obstál. Všetci s obdivom sledovali proces vzniku tematickej reštaurácie v nami vytvorenom filme „ FERO´S YARD“. Vzápätí sme sa zhromaždili v medzinárodných skupinkách, v ktorých sme zotrvali počas celého týždňa. Ich cieľom bolo vytvoriť reklamu na daný podnikateľský zámer. V poobedných hodinách nás čakala historická prehliadka Kodane.
Ďalší deň sme pokračovali v skupinovej práci a večer absolvovali plavbu loďou.
Streda sa niesla v znamení preslávenej „lékorice“, ktorej výrobu a chuť sme si mohli overiť na vlastnej koži priamo v závode na výrobu tejto pochúťky. S plnými bruchami sme sa dokotúľali do centra Kodane, kde sme pokračovali v natáčaní jednotlivých reklám.
Svoju trojdňovú prácu sme odprezentovali vo štvrtok. Víťazmi sa stali tvorcovia fínskej reklamy. Programu sa tentokrát zhostila škola tanca, kde sme sa naučili základom dánskeho rytmu. Po spoločnej, rodinnej večeri sme mali možnosť ukázať naše tanečné schopnosti príslušníkom hosťovských rodín.
Vyvrcholením celého týždňa bol piatok, kedy sme navštívili rodné mesto H.Ch. Andersena ODENSE a nádherné miesto STEVNS KLINT, zapísaného do Unesco. Vo večerných hodinách sme si užili pravú dánsku párty.
Ráno sme sa všetci stretli na letisku. So slzami v očiach sme poďakovali a rozlúčili sa s našimi dánskymi rodinami a chtiac-nechtiac pokračovali v ceste. Poslednou bodkou nášho týždenného dobrodružstva bola návšteva Bruselu. Potom sme už naozaj nasadli na lietadlo domov.
Pri spomienkach na tento nádherný týždeň strávený v spoločnosti super ľudí, sa nám ešte neraz skotúľa slzička po líci. No veríme, že sa všetci vidíme v apríli 2018! :) na MYJAVE na poslednej mobilite v rámci celého projektu Erasmus + .
Foto z mobility nájdete vo fotogalérii.
Milí študenti,
V nadchádzajúcich mesiacoch organizuje škola Fontys University of Applied Sciences niekoľko Dní otvorených dverí, počas ktorých máte možnosť navštíviť jednu z ich škôl.
Deň otvorených dverí je skvelá možnosť:
https://www.youtube.com/watch?v=vQ2jufcSLKk&list=PL-azF3COTouNlluMOaolLcGAQLb7rk7cC&index=14
Ubytovanie zadarmo
Fontys má špeciálnu ponuku pre záujemcov. Fontys zabezpečí ubytovanie pre medzinárodných náštevníkov v Eindhovene alebo Venle blízko areálu školy. Náklady na ubytovanie budú hradené univerzitou. Univerzita zaplatí ubytovanie na 2 noci. Na oplátku chceme od potenciálnych záujemcov, aby napísali krátky motivačý text, prečo by chceli získať akademický titul práve z Fontys University of Applied Sciences.
Kedy sa konajú Dni otvorených dverí?
Chcete sa pridať? Tak sa zaregistrujte na naše Dni otvorených dverí tu. Eindhoven a Venlo ponúkajú rozdielne štúdijné program. Na týchto webových stánkach nájdete zoznam ponúkaných štúdijných programov.
V prípade akýchkoľvek otázok môžete kontaktovať Aničku, ktorá študuje druhý ročník IBMS vo Venle. Rada Vám na všetky odpovie – a.vackova(at)fontys.nl
V prílohe si môžete pozrieť otvorené záujmové krúžky pre aktuálny školský rok. Pri väčšine z nich je uvedený čas a miesto konania krúžku, v ostatných prípadoch sa dohodnite priamo s vedúcim krúžku.
Vážení rodičia, pozývame vás na 1. tohtoročné RZ, ktoré sa uskutoční v jednotlivých triedach v utorok 11.10.2016 o 15.30 hod. Na RZ budete voliť zástupcov do Rodičovskej rady, preto je vaša účasť žiadúca.
Následne o 16.00 hod sa uskutoční spoločné zasadnutie Rodičovskej rady a Rady školy v učebni VT2 na rovnakom poschodí, ako je zborovňa a riaditeľňa, hneď vedľa kancelárie ekonomického úseku.
...v rámci pridanej hodnoty v predmete slovenský jazyk a literatúra. Výpočet realizovala agentúra INEKO. Podrobnosti sú na tomto odkaze.
Od septembra 2016 sa naša škola zapojila do celosvetového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu, Je to vzdelávací program pod záštitou britskej kráľovskej rodiny. Ide o jeden z popredných programov pracujúcich s mladými ľuďmi, ktorý ich pripravuje na život a zamestnanie. V roku 2013 sa do programu zapojilo viac ako milión mladých ľudí z viac ako 140 krajín sveta. Počas takmer 60-ročnej existencie DofE inšpiroval a zmenil životy viac ako ôsmym miliónom mladých ľudí na celom svete.
DofE môže hrať kľúčovú rolu v rozvoji študentov mimo vyučovania prostredníctvom vytvárania príležitostí pre mládež na rozvíjanie ich zručností, zdravého životného štýlu, pomoci druhým a prostredníctvom zážitku z Dobrodružnej expedície.
Za svoje úsilie sú študenti oceňovaní prestížnym certifikátom, ktorý má celosvetovú platnosť a hodnotu. Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu ráta s tým, že každý mladý človek má potenciál uspieť bez ohľadu na to z akého prostredia vychádza. Mladí ľudia, ktorí sa zapoja do programu, sa stávajú sebaistejšími, cieľavedomejšími, rozvíjajú svoje zručnosti v oblastiach ako komunikácia, riešenie problémov a líderstvo.
Stránka Národnej kancelárie programu DofE na Slovensku: www.dofe.sk
Oficiálna stránka medzinárodnej Nadácie programu: www.intaward.org
Prihlasovací formulár, predbežné stanovenie cieľov: www.tiny.cc/dofe
Program DofE na Gymnáziu v Myjave v šk. roku 2016/17
September propagácia programu, výber účastníkov, predbežné stanovenie cieľov
Október konzultácie - upresnenie cieľov, určenie mentorov, listy rodičom, registrácia do online účastníckej knižky, výber účastníckych poplatkov, začiatok plnenia stanovených cieľov
November - apríl plnenie cieľov
Máj, jún dobrodružné expedície, vyhodnotenie, ocenenie úspešných účastníkov programu, možnosť prechodu na vyššiu úroveň
V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa DofE kontaktujte vedúcich programu - Mgr. Peter Varsík, Mgr. Jaroslav Durec
Tu si múžete pozrieť aktuálnu ponuku krúžkov na školský rok 2016_2017. Ak vás niektorý zaujal, odovzdajte svoj vzdelávací poukaz prostredníctvom triednych učiteľov na našu školu. Po zverejnení ponukového listu pribudli ešte krúžky naviac - anglický časopis What's Up?!, ktorý bude viesť Matt Haarman, krúžok SJ a LIT - príprava na MS, ktorý povedie Mgr. Durcová a internetový krúžok, ktorý bude viesť p. Kovár.
Rozhodnutím väčšiny pedagogických zamestnancov našej školy na pedagogickej rade 20.9.2016 sa naša škola opäť pridáva k Iniciatíve slovenských učiteľov a vstupuje do stupňovaného štrajku za splnenie požiadaviek pedagogických pracovníkov. Z tohto dôvodu bude škola 21.9.2016, t.j. v stredu prvú a druhú hodinu zatvorená. Vyučovanie začne až 3. vyučovacou hodinou.
Aj keď podobné rebríčky treba brať s rezervou, je veľmi potešujúce, že nezávislá súkromná agentúra INEKO, ktorá sa už niekoľko rokov zaoberá hodnotením kvality škôl, zaradila naše gymnázium do top 10 najlepších gymnázií v rámci celej SR (viac ako 240 gymnázií) s pridanou hodnotou.
V skratke ide o to, ako sa študenti na jednotlivých školách na konci štúdia zlepšili oproti tomu, na akej kvalitatívnej úrovni na školu nastúpili. Samozrejme nás toto umiestnenie veľmi teší a je ocenením práce našich pedagógov.
Vitajte v škole, nech je tento školský rok minimálne tak úspešný, ako bol rok minulý. Špeciálne privítanie patrí novým žiakom primy a študentom 1.A a 1.B triedy.
Veľa šťasta, úspechov, vedomostí a pohody v šk. roku 2016/2017!
Konečne sú tu. Tak nech sú slnečné, pohodové, presne podľa očakávaní a predstáv. C U 5.9.2016. :)
Tretiaci béčkari spravili super vec. Rozbehli biznis s občerstvením, zarobili nejaké peniaze a investovali ich do svojpomocného vybudovania niečoho pekného, skvelého a užitočného. Viac na fotkách v galérii.
Milí kolegovia a študenti,
za celú redakčnú radu časopisu What´s Up Vám želám krásne prázdniny. Môžete si ich spríjemniť aj čítaním najnovšieho čísla, ktoré je k dispozícii na našej webovej stránke. A.Cilíková
Na tomto odkaze nájdete výsledky 2. kola PS na 8-ročnú formu štúdia aj s inštrukciami, ako postupovať pri zápise.
V krátkosti o Matejovi (22r.)
Štúdium:
Stredná škola - GJH Bratislava,
3 roky informatika na Cambridgi,
1 rok magister na ETH v Zurichu (informatika - umelá inteligencia a
počítačová grafika),
člen Oxbridge Admissions - organizácia, ktorá pomáha stredoškolákom s
prihláškami do zahraničia
Letné stáže:
Leto 2014 - Skype, Praha
Leto 2015 - Facebook, Kalifornia
Beseda sa uskutoční v stredu 22.júna 2016 od 12,10 v triede 3.B
Tešíme sa na vašu účasť!
Prvých 30 študentov 5-ročného bilingválneho štúdia na myjavskom gymnáziu úspešne vykonalo maturitnú skúšku, 13 z nich aj štátnu jazykovú skúšku z anglického jazyka na úrovni C1 ( všeobecná štátna jazyková skúška) a 1 študentka základnú štátnu jazykovú skúšku na úrovni B2. Niektorí získali počas štúdia aj medzinárodné jazykové certifikáty v úrovni C1 a C2, ktoré sú podmienkou prijatia na zahraničné univerzity. Otvára sa im cesta ďalšieho vzdelávania na mnohých prestížnych univerzitách v zahraničí, kde sú už teraz prijatí i na vysokých školách na Slovensku. Je na rozhodnutí každého z nich, akou cestou sa vydá.
Máme za sebou 5 rokov a za výsledky sa nemusíme hanbiť, hoci to jednoduchá cesta nebola. Vedenie školy, pedagógovia, rodičia a študenti riešili aj mnohé problémy, ktoré sa počas štúdia vyskytli. Každopádne môžeme konštatovať, že napriek zmenám v legislatíve sme neustúpili zo svojej cesty a trvali na príprave v úrovni C1 v anglickom jazyku. Zapojili sme sa do pilotného testovania, generálnej maturitnej skúšky a dali možnosť aj tohoročným štvrtákom, aby si vyskúšali, čo ich na budúci rok čaká v úrovni C1 v anglickom jazyku.
Pre vyučujúcich všetkých predmetov, najmä však anglického jazyka a predmetov vyučovaných v anglickom jazyku to bola veľká výzva, vynaložili obrovské úsilie nielen pri vzdelávaní svojich študentov, ale aj pri vlastnom sebavzdelávaní. Pre vedenie školy obrovská zodpovednosť. Pre študentov bolo veľkým prínosom aj to, že každoročne absolvovali množstvo hodín s lektorom anglického jazyka, rozvíjali tak neustále svoje komunikačné schopnosti a dozvedeli sa veľa o živote a kultúre anglicky hovoriacich krajín.
O školstve a jeho problémoch sa v poslednom období hovorí veľa, učitelia predkladajú vláde svoje požiadavky. Každému je jasné, že do školstva musí smerovať oveľa viac financií, nielen na platy učiteľov ale aj na ich ďalší rozvoj. Možno by bolo dobré umožniť politikom, aby videli skutočnú prácu učiteľa v jeho každodennej realite. Zistili by, koľko zanietených učiteľov pracuje na rôznych typoch škôl a otvára mladým ľuďom cestu do ich ďalšieho života. Stalo by sa potom vzdelávanie jednou z priorít tejto spoločnosti?
Učiteľská verejnosť stále dúfa.
Poďakovanie za spoluprácu, ústretovosť a odborné rady patrí aj Štátnemu pedagogickému ústavu, najmä Mgr. Darine De Jaegher a Štátnej jazykovej škole v Trenčíne, p. riaditeľke aj ostatným kolegyniam. Veríme, že naša spolupráca bude aj naďalej úspešne pokračovať.
Ak sa nám podarilo motivovať žiakov 8. a 9. ročníka ZŠ k tomu, aby sa nebáli prekonať aj ťažšiu cestu stredoškolského vzdelávania, bude nás tešiť, ak ich prihláška bude smerovať na našu školu. Po 5-ročnom štúdiu zistia, že výsledok určite stojí za to.
Ako teda vnímali 5 rokov štúdia samotní dnes už absolventi a ich triedna učiteľka? Prečítať si to môžete prostredníctvom ich myšlienok a pocitov. Za absolventov je to v článku Magdy Vydarenej a za učiteľov v článku triednej - Mgr. Aleny Cilíkovej.
Oznamujeme všetkým uchádzačom o 8-ročnú formu štúdia, že majú polsednú možnosť podať si prihlášku do 2. kola prijímacích pohovorov. Prihlášku je možné stiahnuť si aj z našej webovskej stránky. Nájdete ju na tomto odkaze.
Dňa 19.5. sa uskutočnilo krajské kolo chemickej olympiády v SŠ Nováky pre kategóriu C. Z 38 účastníkov skončila študentka 2.B Bronislava Bendová na peknom 14. mieste ako úspešná riešiteľka. Ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.
V dňoch 3. - 5. júna 2016 sa v Bruseli konal workshop učiteľov organizovaných v STEM Alliance (Science, TEchnologies, Math), ktorá je pokračovateľkou projektu InGenious, v ktorom ako pilotná škola úspešne pracovalo aj naše gymnázium (2011 - 2013). Medzi 58 účastníkmi z celej EU a Turecka bol ako jediný zástupca Slovenska vybraný aj R. Kovařík.
Workshop bol zameraný na využívanie nových technológií a metód v prírodovedných laboratóriách, spojený s ukážkami aktivít a moderných edukačných technológií a samozrejmosťou boli intenzívne debaty medzi jednotlivými účastníkmi a zdieľanie/výmena skúseností a poznatkov.
Tento malý "výlet do budúcnosti" bol naozaj veľmi inšpiratívny a verím, že aspoň časť skúseností, nápadov a nových kontaktov, ktoré som si z Bruselu doviezol, sa pretaví aj do zvyšovania kvality výučby v našich laboratóriách prírodovedných predmetov. A po mnohých rozhovoroch s učiteľmi prírodovedných predmetov z celej EU môžem s radosťou konštatovať, že nie sme na tom zďaleka tak zle. (foto v galérii a na tomto odkaze)
Študent 1.A triedy Martin Hôždala sa zúčastnil v dňoch 22.-25.5. 2016 na Majstrovstvách Európy v pretláčaní rukou v rumunskom hlavnom meste Bukurešť. Ako reprezentant Slovenska v silnej medzinárodnej konkurencii v súťaži juniorov (do 18 rokov) do 80 kg sa umiestnil na perfektnom 5. mieste v pretláčaní na ľavú ruku. K tomuto úspechu mu gratulujeme a prajeme mu aj v budúcnosti silnú ruku.