12. júna 2014 sa na Trenčianskom hrade v Delovej bašte uskutočnil XVIII. Ročník slávnostného oceňovania Talent Trenčianskeho kraja. Medzi ocenenými bola aj úspešná študentka myjavského gymnázia Adriana Hološková, ktorá prezentovala svoj projekt v 6. ročníku medzinárodnej súťaže I-SWEEEEP 2014 v americkom meste Houston v Texase. Adriana získala bronzovú medailu a zároveň aj pozvánku študovať na vysokej škole v USA. Za všetkých ocenených svoje pocity a poďakovanie vyjadrila v krátkom príhovore takto:
Dovoľte mi v mene všetkých ocenených poďakovať. V prvom rade rodičom, bez ktorých by tu nikto z nás dnes nebol. Dovoľte mi poďakovať sa všetkých pedagógom, ktorí sa nám, veľa krát aj vo svojom voľnom čase, venujú a pomáhajú nám tak rozvíjať naše talenty. Chcela by som sa poďakovať všetkým organizátorom súťaží pre žiakov a študentov, prostredníctvom ktorých sa môžeme prezentovať, a ktoré nás posúvajú ďalej. Zúčastňovať sa týchto súťaží, či už športových, kultúrnych alebo vedomostných, má pre každého jedného žiaka obrovský zmysel. Od zmysluplného využitia voľného času, cez získavanie nových vedomostí, nových skúseností, až po reprezentovanie svojej školy, mesta, Trenčianskeho kraja, ale aj celého Slovenska. Ja osobne som sa zúčastnila medzinárodnej olympiády v Spojených štátoch, no okrem bronzovej medaily som získala mnoho ďalšieho. Spoznala som nových ľudí, nadviazala kontakty s možno budúcimi kolegami, získala som obrovskú skúsenosť do života, pozvánku na americkú vysokú školu. Prajem každému jednému z Vás, kto ste ešte nemali možnosť sa medzinárodnej súťaže zúčastniť, aby ste ju dostali. Stačí byť vytrvalý v tom, čo robíte a nevzdávať sa pri prvom neúspechu. Chcem sa veľmi pekne poďakovať za ocenenie, ktoré sme dnes dostali. Je to pre nás obrovská odmena, no zároveň aj záväzok pokračovať vo svojej práci. Ja už pracujem na novom projekte... Ďakujem!
Srdečne blahoželáme všetkým oceneným študentom a kolegom učiteľom, ktorí prispeli k úspechu svojich študentov.
V piatok 20. júna sa u nás konal workshop platformy Einstein s názvom "Výučba prírodovedných predmetov v 21. storočí". Ako prebiehal a čo všetko sa na workshope dialo si môžete prečítať v článku spoluorganizátorov workshopu z moravskej spoločnosti Moravia Consulting. Článok s fotkami nájdete na tomto odkaze.
Dňa 24.6.2014 sa o 9.00 uskutoční na našej škole otvorená hodina z francúzštiny určená pre budúcich prvákov bilingválneho gymnázia. Vítaní ste všetci, ktorí sa chcete dozvedieť niečo nové a možno iné. Tešíme sa na vás!
Dňa 20.6.2014 sa v Banskej Bystrici konalo celoslovenské finále súťaže Spievam po francúzsky, na ktorej naša žiačka Eva Bednáriková z 2.A obsadila krásne 1.miesto v svojej kategórii s piesňou La Bohème. Tento úspech nás veľmi teší a Evke všetci gratulujeme
Server www.tujepraca.sk, ako odborný personálny server pripravil dokument ktorý zobrazuje 10 najúspešnejších stredných škôl z pohľadu nezamestnanosti absolventov v Trenčianskom kraji. Medzi úspešnými školami sa nachádza aj naša. Veríme že tento prehľad bude zaujímavý ako pre študentov, rodičov tak aj pedagógov.
Na portáli SME.SK je prehľad škôl podľa výsledkov MS 2014. Zdrojom dát je portál NÚCEM-u. Naša škola tento rok poctivo dosiahla naozaj vynikajúce výsledky a s percentilom 95,20 sme sa zaradili medzi úplne najlepšie stredné školy na Slovensku. Veľká vďaka patrí samozrejme tohtoročným maturantom a všetkým kolegom, ktorí sa pod tento skvelý výsledok podpísali.
Oznamujeme rodičom, ktorí majú záujem o 8-ročné štúdium, že stále je možné podať si prihlášku do 2. kola prijímacích skúšok, ktoré sa budú konať 17. júna 2014.
Dôvodom je úprava počtu žiakov, ktorých môžeme prijať do primy 8-ročného štúdia.
Finálové kolo súťaže sa uskutočnilo 20. mája 2014 v priestoroch spoločnosti Hewlett - Packard Slovensko, s.r.o., v Bratislave, ktorá tento program podporuje. Dievčatá tu vybojovali cenné 2. miesto. Súťaž je súčasťou programov Etika a podnikanie a Globálny etický program, do ktorého sa každoročne zapája vybraná trieda našej školy na hodine etickej výchovy, tento šk.rok to je 2.B. Predchádzalo mu korešpondenčené kolo súťaže, na základe ktorého postúpilo 8 najlepších tímov. Aj keď sa naša škola do programu zapája už od roku 2005, až teraz sa nám spomedzi cca 50 zapojených škôl po prvýkrát podarilo postúpiť do finále. Zámerom tejto súťaže je umožniť študentom vyjadriť svoj názor na etické problémy, ktoré sa v spoločnosti najčastejšie vyskytujú. Študenti pri riešení úloh, rozanalyzovaní prípadových štúdií a pri hľadaní východiskového riešenia aplikujú svoje skúsenosti, poznatky ako aj princípy etického správania z ich bežného života. Cieľom súťaže je taktiež podporiť rozvoj komunikačných zručností a schopností študentov, viesť dialóg v procese etického rozhodovania a tímovej spolupráce, ktoré sú potrebné v každej oblasti spoločenského i pracovného života. Poďakovanie patrí rovnako aj náhradníčke Mirke Mikolášovej, ktorá s dievčatami spoločne pracovala pri korešpondenčnom kole. Fotografie si môžete pozrieť vo fotoalbume.
Každý rok v máji organizuje UNICEF Slovensko verejnú zbierku Týždeň modrého gombíka, na ktorej sa pravidelne zúčastňujú ako dobrovoľníci aj naši študenti. Tento rok oslavuje už 10.výročie, preto sa pri tejto príležitosti rozhodli roztancovať celé Slovensko v afrických rytmoch na choreografiu od Jara Bekra. Tancovali ju školáci na celom Slovensku ako súčasť zbierky, s cieľom vytancovať - vyzbierať čo najviac finančných prostriedkov pre deti v UGANDE. Najúspešnejšiu školu navštívi Jaro Bekr s Pycom, takže si budú môcť školáci nielen zatancovať s profesionálom, ale sa aj porozprávať s Pycom o jeho dojmoch z Ugandy, keďže ju minulý rok osobne navštívil. Výnos z tohtoročnej zbierky Modrého Gombíka je určený tak ako minulý, na zabezpečenie pitnej vody a základných sanitačných a sociálnych zariadení pre školy v Ugande, nakoľko sa jedná o trojročný projekt. Naši študenti vyzbierali v uliciach mesta sumu 260,92 €. Na tomto odkaze si môžete pozrieť video z tanca, ktorý nacvičili naše študentky.
Gymnázium Myjava je prvou školou na Slovensku, ktorá používa digitálne prírodovedné laboratórium Einstein pre predmety biológia, fyzika a chémia. Pozývame všetkých učiteľov týchto predmetov a zástupcov vedenia škôl, aby sa prišli pozrieť na bezplatný workshop "Výučba prírodovedných predmetov v 21. storočí", ktorý poriadame na našej škole spoločne s firmou Moravia Europe s.r.o. 20.6.2014 od 8.45 do 12.30 hod. Všetky potrebné informácie, vrátane odkazu na registračný formulár nájdete na tomto odkaze.
V uvedenom odkaze sa nachádzajú výsledky prijímacích skúšok na 4-ročnú formu štúdia. Zápis prijatých uchádzačov sa uskutoční v pondelok dňa 19. mája 2014 na sekretariáte školy.
Družstvo našich študentiek v zložení K. Všetulová, N. Blažková, E. Mihaljevičová, D. Naďová, L. Kostelná, Z. Papuláková, M. Míková, B. Bednáriková, G. Šimová, D. Dolovacká a N. Holičová sa zúčastnilo v dňoch 6. a 7. mája 2014 Školských majstrovstiev Slovenska v basketbale žiačok SŠ v Bratislave. Dievčatá odohrali s basketbalovými družstvami Popradu, B. Bystrice a Ružomberku veľmi vyrovnané zápasy a po víťazstve nad Bratislavou skončili na vynikajúcom 7. mieste. Naša najlepšia hráčka Ema Mihaljevičová bola trénermi nominovaná do „ all stars “ turnaja. Za vzornú reprezentáciu našej školy a Trenčianskeho kraja dievčatám ďakujeme!
V dňoch 30.4. – 5.5. 2014 som sa zúčastnila 6. ročníka medzinárodnej súťaže I – SWEEEP 2014 (International Sustainable World Project Olympiad – Energy, Engineering, Environment), na ktorú som postúpila ako výherca špeciálnej ceny na celoslovenskej súťaži Scientia pro futuro 2013. Súťaž sa konala v americkom meste Houston, v Texase, v George R. Brown Convention Center. Zúčastnilo sa jej 66 krajín sveta a 44 amerických štátov, spolu 556 súťažiacich s 385 projektmi. Tie hodnotila 256 členná medzinárodná komisia porotcov. Ja som súťažila v kategórii Environment s projektom „The monitoring of the spring migration of amphibians in 2012 -2013“.
Na súťaž sme spolu s koordinátorkou slovenskej výpravy a študentom z Michaloviec odlietali v utorok 30. apríla z Viedne. Náš let ďalej pokračoval cez Frankfurt a Dallas do Houstonu. Keďže sme zmeškali posledné lietadlo, cestovali sme viac ako 24 hodín. Ubytovaní sme boli v hoteli Hilton-Americas, ktorý bol priamo spojený s kongresovým centrom.
Prvý deň po príchode sme sa zaregistrovali, nainštalovali postery, poobedie som strávila nakupovaním :). Večer sme sa zúčastnili slávnostného otváracieho ceremoniálu. V piatok doobeda v kongresovom centre prebiehala prehliadka projektov pre verejnosť, súťaž robotov, chemické a fyzikálne pokusy..., ktorej sa zúčastnilo okolo 3000 študentov z okolitých škôl. Poobede sme sa typickými žltými školskými autobusmi odviezli do houstonského prírodovedeckého múzea. Najdôležitejší deň bola sobota, kedy sme počas siedmich hodín prezentovali a obhajovali svoje projekty. Počet porotcov na jedného súťažiaceho sa u každého líšil – ja som prezentovala ôsmim porotcom. Večer sme mali „social event“, počas ktorého sme si vymieňali darčeky a suveníry so študentmi iných krajín. Nasledujúci deň sme boli na exkurzii v NASA. Od tretej sme potom netrpezlivo čakali na vyhlásenie výsledkov počas slávnostného ceremoniálu. Na druhý deň sme nakúpili darčeky, rozlúčili sa s novými priateľmi a odleteli z Houstonu cez Londýn do Viedne.
So svojím projektom som získala bronzovú medailu, no aj mnoho ďalšieho. V prvom rade neskutočnú skúsenosť, možnosť vidieť krajinu na druhom konci sveta, spoznať nových ľudí, získať pozvánku na americkú vysokú školu...
Každému odporúčam zúčastniť sa podobných súťaží a už teraz spraviť niečo pre svoju budúcnosť, ja už pracujem na novom projekte :). Adriana Hološková
V priloženom odkaze si môžete pozrieť výsledky prijímacích skúšok pre 8-ročnú formu štúdia. Zápis uchádzačov sa uskutoční v piatok 16. mája 2014.
Oznamujeme všetkým uchádzačom, ktorí majú záujem študovať na 4-ročnej forme štúdia, že dňa 7.5.2014 bol pedagogickou radou školy schválený dodatok ku kritériam pre prijímacie konanie. Tento dodatok je dostupný v sekcii "Prijímacie konanie 2014/2015", alebo si ho môžete priamo prečítať na tomto odkaze.
Dňa 27.3. sa Miroslava Ištoková a Róbert Fritz - študenti kvarty zúčastnili obvodného kola Chemickej olympiády v Novom Meste nad Váhom v kategorií D. Skončili ako úspešní riešitelia k čomu im blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.
Začiatkom apríla sa Mgr. Alena Cilíková zúčastnila študijnej návštevy vo Francúzsku. Fakty a pocity z tejto študijnej návštevy si môžete prečítať v jej krátkom článku.
Dňa 26.3.2014 sa zúčastnili študenti našej školy na krajskom kole Geografickej olympiády stredných škôl v kategóriách A,B,CD (obhajoba písomnej práce a test) a v kategórii Z (test). Najlepšie umiestnenie dosiahli v kategórii CD Ľuboš Rybnikár z triedy 3.B – obsadil 3.miesto, v kategórii A – Radim Buchanec z triedy 3.A – obsadil 4.miesto, v kategórii Z – Janka Bzdúšková z triedy 1.C – obsadila 4.miesto (z 25-tich súťažiacich). Všetky prezentované práce boli na veľmi dobrej úrovni. Súťažiacim ďakujeme za vzornú reprezentáciu a prajeme veľa úspechov v nasledujúcom ročníku geografickej olympiády.
Už tradične v tomto období meníme na našej škole zabehanú rutinu za neformálnejší a atraktívnejší spôsob výučby predmetov v rámci „Týždňa netradičného vzdelávania“. Tento rok boli tieto aktivity naplánované na skrátený týždeň pred veľkonočnými sviatkami. V priebehu týchto 3 dní mali naši študenti možnosť zúčastniť sa atraktívnych besied a diskusií, učiť sa navzájom, realizovať praktické cvičenia, na ktoré inak nie je čas a ani priestor, variť typické anglické jedlá, poznávať okolité prírodné zaujímavosti a významné kultúrne a historické miesta, absolvovať exkurzie v Brne a v Bratislave. Fotografie z transfúznej stanice si môžete pozrieť vo fotogalérii.
26. marca piataci a ich rodičia či starí rodičia navštívíli myjavské gymnázium, aby sa oboznámili so systémom vyučovania, podmienkami prijatia do 8-ročného gymnázia a prezreli si priestory školy. Deti strávili dopoludnie s terajšími žiakmi prímy a sekundy, s učiteľmi a vedením školy.
Po úvodných informáciách sa oboznámili, ako využívame digitálny obsah učiva prírodovedných predmetov „Planéta vedomostí“ na hodinách chémie, fyziky, biológie a matematiky. V chemickom laboratóriu videli zaujímavé pokusy, v spolupráci so študentmi oktávy boli pripravené merania teploty, vlhkosti, EKG pomocou digitálneho laboratória. Videli prácu s tabletmi a senzormi einstein, ktoré ako prvá a pilotná škola na Slovensku využívame pri vyučovaní fyziky, chémie a biológie. Zaujala ich aj najnovšia technika v učebni informatiky a programovateľné lego roboty. Po krátkom občerstvení v priestoroch školskej jedálne sa presunuli so žiakmi sekundy na hodinu anglického a nemeckého jazyka, spolu s lektorom si na záver zahrali hru, pri ktorej využili doterajšie vedomosti z anglického jazyka. Potom ich už čakali priestory telocvične, umelá lezecká stena a športové aktivity.
Ako sa im u nás páčilo? To musí zhodnotiť každý sám a rovnako sa každý z nich môže rozhodnúť, či sa od septembra chce stať prímanom na tunajšej škole.
Ak ste nemali možnosť sa v tomto termíne zúčastniť Dňa otvorených dverí, radi Vám poskytneme informácie aj osobne, prípadne ich získate od detí, ktoré našu školu navštívili alebo už sú našimi študentmi.
Termín podania prihlášky je 20. apríl 2014, informácie a testy z minulých rokov nájdete na www.gymy.sk. Tešíme sa na nových žiakov a všetkým želáme veľa úspechov na prijímacích skúškach.