Mgr. Lenka Tvrdá

projekty realizované v etickej výchove

Projekty realizované v rámci etickej výchovy v školskom roku 2008/2009

Jeden svet na stredných školách

Cieľom projektu je, aby sa žiaci oboznámili s témami globálneho rozvojového vzdelávania, pestovať v mladých ľuďoch záujem o dianie vo svete a prebúdzať v nich pocit globálnej zodpovednosti.

Zároveň sa tento projekt snaží ponúknuť školám priestor na alternatívne formy vzdelávania v oblasti ľudských práv, tolerancie a pomoci ľuďom v núdzi.

Témy pre tento školský rok:

-         Rómovia

-         Xenofóbia a rasizmus

-         Obchod so ženami

-         Problematika drog

-         Utečenci a migrácia

Projekt sa realizuje v prvých ročníkoch.

Globálny etický program

Ciele programu:

1.     pomôcť mladým ľuďom porozumieť, ako robiť dôsledné etické rozhodnutia nielen v oblasti podnikania,

2.     pomôcť uvedomiť si vlastnú zodpovednosť každého jednotlivca k miestnej komunite, spoločnosti, ale tiež k ľudskému spoločenstvu ako celku,

3.     zaujímavým spôsobom oboznámiť študentov so základným ponímaním etiky v podnikaní a firemnej kultúre,

4.     uľahčiť študentom proces identifikácie vlastnej hierarchie etických hodnôt a naučiť ich aplikovať etické rozhodovania v bežnom každodennom živote ako aj neskôr vo vlastnej podnikateľskej praxi.

Program sa realizuje v 3.A triede. Žiaci získajú certifikáty.

Vieme, že ...

Program boja proti zlu, násiliu, závislostiam, predsudkom, rasizmu a neproduktívnemu spôsobu života. Program sa realizuje v triedach príma, sekunda, tercia, kvarta, kvinta, sexta, 1.A, 1.B. Tento program budeme realizovať aj budúci školský rok.

Ži a nechaj žiť

Hudobno-výchovný koncert na tému rasizmu, šikanovania a intolerancie.

Autorom projektu je Boris Lettrich, ktorý pri realizácii programu vychádzal zo svojej pedagogickej praxe a zo skúseností z tvorby a účinkovania v protidrogovom výchovnom koncerte „Bariéry“.

Súčasťou hudobného projektu sú aktivity primárnej prevencie, ktoré sa realizujú pred koncertom  na hodinách etickej výchovy.

Koncert sa uskutoční 13. novembra 2008.

Červené stužky

Celoslovenská kampaň, ktorú organizuje Gymnázium sv. Františka v Žiline. Do kampane sa zapojilo 200 škôl a školských zariadení a zapojila sa aj naša škola.

1.     december si pripomíname ako Svetový deň boja proti AIDS.

Naši žiaci sa s touto problematikou oboznámia na hodinách etickej výchovy, ďalšie informácie budú na nástenke, ktorá bude venovaná téme AIDS.

Žiaci si pozrú film Anjeli, ktorý sme získali po zapojení sa do kampane, budú nosiť červené stužky v týždni od 24.11. do 1. 12. 2008. Tieto stužky vyrobí trieda 3.B.

V tomto školskom roku (10.9. 2008) sa konala prednáška s tematikou HIV s lektorom Pavlom Pabiánom. Prednášky sa zúčastnili triedy: 2.A, 2.B, kvinta, 3.A, 3.B, septima. Pretože prednáška mala veľký úspech a žiakom sa páčila, tak sa bude realizovať ešte raz pre ďalšie triedy.

Právo detí n a ochranu

Ide o výtvarnú súťaž, ktorá je určená žiakom od 12 do 18 rokov. Žiaci majú vytvoriť plagát rozmeru A2, ktorý musí ilustrovať tému ochrany detí a dospievajúcich v Európskej únii. Do projektu sa zapojili triedy: kvinta a 2.A. Viac informácií na www.euromladez.eu

Škola priateľská k deťom – Škola, kde deti pomáhajú deťom

Tento program spája deti na Slovensku s deťmi v rozvojových krajinách. Je súčasťou globálnych aktivít UNICEF prebiehajúcich pod názvom Rozvojové vzdelávanie – Education for Development.

Označenie Škola priateľská deťom získa škola, ktorá sa zapojí do kampaní – do predaja vianočných pohľadníc a do  kampane Týždeň modrého gombíka. Tieto  kampane realizuje trieda 3.B.

Neoddeliteľnou súčasťou programu je zorganizovanie prezentácie  na škole, s témou práv dieťaťa a rozvojovou problematikou. Tejto prezentácie sa zúčastnia triedy: príma a sekunda.

Viac in formácií: www.unicef.sk