Mgr. Lenka Tvrdá

etická výchova

Etická výchova

Cieľom predmetu etická výchova je vychovávať zrelú osobnosť s vlastnou identitou, hodnotovou orientáciou, úctou k človeku a k prírode, osobnosť schopnú spolupracovať a akceptovať národné hodnoty.

Pri plnení tohto cieľa sa neuspokojuje s podávaním informácií o morálnych zásadách, ale účinne podporuje aj pochopenie a interiorizáciu mravných noriem a napomáha osvojenie správania sa, ktoré je s nimi v súlade.

Pripravuje mladých ľudí na život, aby raz ako dospelí prispeli k vytváraniu harmonických a stabilných vzťahov v rodine, na pracovisku, medzi spoločenskými skupinami, v národe a medzi národmi.

Účinná etická výchova vyžaduje systematické a dlhodobé pôsobenie podľa psychologicky zdôvodneného programu a dostatok času vyhradeného na jeho realizáciu. Z tohto hľadiska 1 hodina etickej výchovy týždenne predstavuje kompromis medzi potrebou a možnosťami. Na druhej strane sa na výchove žiaka zúčastňujú aj ostatné učebné predmety.

Najmä hodiny estetickej výchovy, dejepisu a literatúry dávajú príležitosť na rozhovor o etických problémoch, na prezentáciu pozitívnych vzorov správania a pod. Výchovu žiakov ovplyvňuje každý učiteľ svojou osobnosťou, správaním a vzťahom k žiakom. Preto je žiaduce, aby sa všetci učitelia oboznámili s cieľmi a metódami etickej výchovy.

Učiteľ etickej výchovy: Mgr. Lenka Tvrdá